502 755 435

Nasze domowe zwierzęta często stają się nie tylko towarzyszami, ale także członkami naszej rodziny. Wychowujemy je, dbamy o nie i staramy się zapewnić im jak najlepsze warunki do życia. Jednak zwierzęca natura naszych pupili może sprawić, że oddalą się one zbytnio od domu i droga powrotna może okazać się sporym problemem. Z tego też powodu coraz więcej właścicieli psów lub kotów decyduje się na wszczepienie czipa do organizmu zwierzęcia, by w razie jego zaginięcia, możliwe było szybkie ustalenie właściciela i zwrócenie zguby do domu.

Czipowanie zwierząt domowych

Nie ulega wątpliwości, że coraz więcej właścicieli zwierząt decyduje się na wszczepienie czipu swojemu pupilowi. Każdy mikroczip posiada swój unikalny numer, za pomocą którego możliwe będzie zidentyfikowanie właściciela zwierzęcia. Samo urządzenie jest wielkości ziarenka ryżu i jest aplikowane pod skórę za pomocą strzykawki. Zazwyczaj weterynarz umieszcza czip między łopatkami lub na szyi, przez co nie przeszkadza on zwierzęciu i nie powoduje uczucia dyskomfortu. W razie potrzeby numer jest odczytywany przez specjalne urządzenie i sprawdzany w bazie danych, co pozwoli na ustalenie właściciela.

Czemu możemy zapobiec poprzez czipowanie?

Czipowanie zwierzęcia pozwoli nam na uniknięcie wielu późniejszych problemów. Przede wszystkim pozwoli nam odnaleźć zagubione zwierzę. Czasami pomimo należytej opieki, nasz pupil oddali się zbyt daleko od domu i niełatwo jest go potem odnaleźć. Nierzadko błąkające się zwierzęta trafiają do schroniska, a przy pomocy czipu, pracownik schroniska może skontaktować się z właścicielem, który zabierze zgubę do domu. Dodatkowo na porządku dziennym są sytuacje związane z kradzieżą psów. W tym przypadku urządzenie także pozwoli prawowitemu właścicielowi odzyskać swojego przyjaciela. Warto mieć na uwadze, że elektroniczne znakowanie zwierząt jest wymagane także w przypadku, gdy chcemy podróżować ze swoim czworonogiem poza granicę kraju.

Warto wybrać wyłącznie rzetelnego weterynarza

Czipowaniem zwierząt powinien zająć się wyłącznie doświadczony weterynarz. Dlatego też warto wybrać jednostkę taką jak Przychodnia Weterynaryjna Zwierzyniec w Sieradzu, gdzie specjalista profesjonalnie wykona ten rodzaj zabiegu. Dobrze wykonane wszczepienie czipu będzie bezbolesne dla zwierzęcia, a samo urządzenie niewyczuwalne pod skórą. Podczas tego leczenia, jak każdego innego, priorytetem jest odpowiednie podejście weterynarza do zwierzęcia, a także zachowanie najwyższych zasad higieny i bezpieczeństwa, by nie doszło do jakiejkolwiek infekcji lub zakażenia. Po wykonanym zabiegu, weterynarz także poinstruuje nas odnośnie działania czipu i wszelkich środkach ostrożności