502 755 435

Aktualności

Zapraszamy mieszkańców Sieradz na bezpłatne czipowanie pupili w ramach akcji przeprowadzanej przez Urząd Miasta.


 


PEDIATRIA

Proponujemy długoterminowy program profilaktyki i opieki weterynaryjnej adresowany do najmłodszych pacjentów (juniorów).

Kompleksowy program pediatryczny rozpoczyna się pierwszą wizytą Państwa pupila w naszym gabinecie i obejmuje okres kilku pierwszych miesięcy do momentu osiągnięcia dojrzałości przez juniora. Podczas tej wizyty postępowanie z pediatrycznym pacjentem przebiega zgodnie z opracowanymi standardami.

Postępowanie dotyczy badania juniora, określenia jego statutu zdrowia, odrobaczenia szczeniaka lub kociaka.

Program ten zawiera elementy:

  • prawidłowego żywienia (porady dietetyczne),
  • profilaktykę stomatologiczną,
  • profilaktyka chorób zakaźnych (szczepienia, kwarantanna),
  • kontrolę pasożytów wewnętrznych i zewnętrznych (odrobaczenie, środki przeciwpchelne i przeciwkleszczowe),
  • aspekty dotyczące rozrodu (antykoncepcja hormonalna, sterylizacja),
  • porady dotyczące behawioru młodych zwierząt

Przetrwałe mleczaki

Wszystkie ssaki posiadają zęby mleczne, które w odpowiednim czasie dla danego gatunku zostają wymienione na zęby stałe. Niekiedy zdarza się, że nie wszystkie zęby mleczne wypadną a wyrosną już stałe.

W takim przypadku w żadnym razie nie należy pozostawiać takich zębów tylko pokazać je lekarzowi weterynarii, a ten wyznaczy optymalny czas do ich usunięcia.


Gruczoły okołoodbytowe

Psy w okolicach odbytu posiadają parzystą zatokę przyodbytową, a w jej ścianie gruczoły, produkujące wydzielinę, która służyła psim przodkom do znaczenia terytorium. W naturalny sposób wydzielina ta zostaje usunięta podczas defekacji lub w sytuacji stresowej.

Dość często dochodzi do utrudnionego opróżniania zatok i nagromadzenia się wydzieliny, a w efekcie powstania przetoki w okolicy okołoodbytowej.

Dlatego nie należy lekceważyć takich objawów jak: utrudnione oddawanie kału, obstrukcje, wylizywanie okolicy odbytu, saneczkowanie, nie naturalnego kształtu oddawanego kału.

Czasem może pojawić się silna bolesność w tylnej części ciała, właścicielowi nasuwająca podejrzenie urazu, paraliżu lub chorób kręgosłupa. Niekiedy dochodzi do utraty sierści w okolicy lędźwiowej oraz świądu w tym miejscu.